Slovníček punčochářských pojmů


Bambus

Bambusové vlákno je druh regenerovaného celulózového vlákna, které je vyrobeno ze surového bambusového materiálu. Bambusová buničina je pročištěna a dále prochází vícefázovým bělením. Po té se zpracuje na vlákno. Má dlouhou životnost, stabilitu a pevnost.

DEN

Zkratka pro denier, jednotku síly vlákna. Může být v rozmezí 8-100 a více. V podstatě platí, čím více den, tím silnější punčocháče. Obvyklá síla klasických silonových punčocháčů je 15-20den.

Elastan

Jedná se o elastický polyuretan, který má vlastnosti jako gumička. Používá se v kombinaci s další přízí, např polyamidem. Přízi lze prodloužit 3-7x oproti původní délce bez přetrhnutí s tím, že se vrátí do původní délky.Materiál elastan je odolný vůči mořské vodě a světlu. Nejběžnější obchodní název elastan pro  punčochové zboží je lycra firmy Du Pont a Dorlastan firmy Bayer.

Hedvábí

Toto přírodní vlákno spřádané ze zámotků bource morušového je nejjemnější textilní surovinou. Vlákna se vaří a posléze jsou deapretována,aby byla nit měkká a mohla být barvena. Hedvábné vlákno je lehké,lesklé, měkké a téměř nemačkavé. Chladivé v létě, hřejivé v zimě. Používá se při výrobě punčoch hlavně v kombinaci s bavlnou nebo vlnou.

KREP

100% polyamid. Materiál nylon 6,6  je kadeřený (krep).Punčochy z něj mají vysokou roztažnost,ale elasticita je malá a po několika použitích punčochy nezachovávají svůj tvar. Jsou bez podílu elastanu, který se přidává pouze do pasu 4-5% (uvedeno na obalu).

Lycra

Lycra je obchodní název pro elastan firmy Du Pont. Nikdy se nepoužívá samotná. Používá se od 60.let nejprve jako podpůrný materiál, posléze na výrobu jemných punčoch. Výrobky s lycrou lépe padnou a vydrží déle.

Lycra 3D

Tento materiál byl vyvinutý v 90.letech. Lycrová příze stkaná s nylonem je pletena v každé řadě. Výsledkem je zcela hladký a rovnoměrný vzhled stehů.Punčochy jsou vysoce elastické a proto jsou hodně krátké. Jsou matné a vyšší cenové relace.

Mikrovlákna

Syntetický vlákna. Přidání předpony mikro na balení nepodléhá žádným pravidlům.Nejběžnějším vysvětlením  je, že se jedná o vlákna o síle většinou menší než 1dtex.Materiál pro předení, kterým je většinou nylon, je protlačován jemnými tryskami.Tímto způsobem lze vyrobit přízi ze 100 velice tenkých vláken. Výrobky z mikrovlákna jsou z těchto důvodů téměř prodyšné jako výrobky z přírodních vláken.Dalšími výhodami je měkkost na dotyk, rovnoměrnost a hladkost materiálu.Jsou také odolnější proti běžným zátrhům.

Modal

Celulózové vlákno podobné viskóze, ale s lepší absorbční schopností vlhkosti.

Nylon

Obchodní název pro produkt, vyrobený firmou Du Pont v roce 1938-polyamid. Byl revolučním krokem v oblékání. Nylon se vyrábí s různou tloušťkou příze (den/dtex).Je základní surovinou pro moderní punčochové zboží např. Satin Sheers nebo Lycra 3D.

Polyacryl/Acryl

Syntetické vlákno s nízkou hustotou, které lze snadno nadýchat.Má texturu jako vlna, nesráží se, snadno se pere. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty. Je hřejivý a měkký.

Polyamid

Syntetické vlákno s vysokou odolností vůči trhání a odření. Díky relativně nízkému bodu tání není odolné vůči vysokým teplotám.

Polyester

Syntetické vlákno, které je odolné vůči vysokým teplotám  a snadno se udržuje v čistotě. Tento materiál je charakterizován stabilitou tvaru a odolností vůči mačkání.

Punčochy s podílem elastanu

Punčochové kalhoty se nehrnou u kotníků, přilnou bez vyboulených kolen a mají vyšší odolnost vůči mechanickému poškození (zátrhy). Podíl elastanu závisí od síly vlákna (10-20%). Materiál může být lesklý nebo matný. Je špatný názor, že lycrové je to lesklé, lesk se získává při barvení.

Satin Sheers

Nové vlákno, vyvinuté v 80. letech. Elastanové vlákno je opředeno polyamidovým vláknem (počet zákrutů je vyšší než 1600 na metr).Materiál je elastičtější a mnohem trvanlivější.

STREČ   100% polyamid, neupravené vlákno. Punčochy z něj jsou známé jako nylonky. Je velmi  jemný a lehce podléhá klasickým zátrhům. Punčocháče z tohoto vlákna musí přesně padnout, pže jinak se hrnou a vytlačují kolena.

Tactel

Registrovaná ochranná známka firmy Du Pont na celou řadu různých přízí pro výrobu oblečení na bázi polyamidu. Vlákna jsou vyjímečně měkká a lesklá., vyznačují se vysokou prodyšností a zaručují regulaci tepla a vlhkosti.

Viskóza

Jedná se o buničinové vlákno,které se vyrábí procesem vlhkého spřádání a má dobré absorpční schopnosti. Oblečení vyrobené z viskózy je přátelské k pokožce, vypadá jako bavlna a působí měkce.

Vlna

Přírodní vlákna ze zvířecí srsti. Jsou hřejivá, dobře absorbují vlhkost, rozměrově stabilní a s nemačkavým povrchem. Nejčastěji používané typy vlny: merino-ovce, angora-králík, kašmír-horská koza, alpaka-lama.