Historie punčoch


Punčochové zboží je kolem nás mnohem déle, než si mnoho lidí dokáže uvědomit. Samozřejmě stejně cokoliv jiného v historii, se i tento druh výrobku formoval v různých tvarech a velikostech. Noha, jako taková, je však neustále zatěžována a její odění tak plní stále stejnou funkci - přilnout těsně k pokožce, chránít ji, udržet vás v teple a u dát vám prostor sebevyjádření a pocitu výjimečnosti.

Počátky punčochového zboží sahají až do starého Egypta. Archeologové objevili první ponožky v několika místních hrobkách. Pár tkaných ponožek byl nalezen také v hrobě bohatých šlechticů. Tyto ponožky měly dokonce silněji vyplétanou patu i špičku. Vývoj a stáří punčochového zboží tak trvá již 2000 let.

Odění nohou tak prošlo velice dlouhou cestu až do moderní doby a je velmi odlišné od starých, výše uvedených příkladů. Některé z nedávných módních výstřelků tohoto typu dokonce pocházejí z velmi nečekaných zdrojů, které nejsou za normálních okolností spojovány s výrobou tohoto druhu zboží.

 

V roce 1598 reverend William Lee vynalezl úplně první stroj pro pletení. Veškeré pletení předtím se provádělo ručně a výroba větších kusů, jako jsou punčochové kalhoty, tak zabrala spoustu času a peněz.

Ve středověku,kdy se věda začala formovat a učenci se snažili zjednodušit každodenní výrobu, začaly vznikat nové stroje , který urychlily pracné úkony . Moderní výrobní výrobní průmysl a svět módy, jak ho známe dnes tak vznikl právě díky vynálezcům a tkalcovským továrnám.

Vzhledem k tomu, že anglické duchovenstvo bylo úzce svázáno s královskou rodinou a korunou, tento průlom v oblasti výroby byl jako první představen právě královské rodině. Reverend Lee představil první punčochy vyrobené z čistého hedvábí královně Alžbětě v Anglii v roce 1607. O devět let později byl představen první moderní prototyp tkacího stroje. V roce 1600 bylo veškeré hedvábí dováženo z Číny přes moře až do Anglie. Tato cesta trvala měsíce a hedvábí bylo neuvěřitelně drahé, dárky ve formě hedvábných punčoch reverenda Lee tak byly považovány za velice ceněné a jeho stroj byl označován jako průlom v průmyslu.

 

Po tomto prvním průlomovém kroku se punčochové odění stalo běžným v aristokratických kruzích. Punčochy se staly velmi populární a byly běžně spojovány s několika obdobími dějin oblékání . Byly symbolem bohatství a majetní šlechticové se v nich nechávali zvěčnit na svých obrazech a malbách.

Říká se, že punčochy se staly běžnou součásti oděvu až od doby po druhé světové válce, kdy byly vyrobeny punčochové kalhoty. Zmínka o prvních punčocháčích však pochází už z roku 1803. Potom trvalo nějakou dobu než byl tento kus oděvu považován za méně kontroverzní. První kousky byly vyráběny na velice podobném stroji, jako byl ten první od reverenda Lee. Jejich kontroverznost plynula z faktu, že firma, která je vyráběla, je doporučovala jako náhradu za velké množství spodniček. Důvodem bylo pohodlí a poskytnutí tepla a méně času stráveného přípravou oblékání. Ženy se mohly pohybovat nejen volněji, ale délka sukně se tak mohla zkrátit a lehce vystavit něžnou ženskou nožku.

Tento více otevřený a svobodný přístup k stylu a oblékání byl však považován za oplzlý a zůstal tabu až do viktoriánské éry. Důvodem, proč se punčocháče dostaly opět do kurzu a byly mezi veřejností skutečně akceptovány však byla praktická stránka po druhé světové válce. Punčocháče jsou mnohem jednodušší na výrobu než punčochy a mnoho oděvních strojů bylo zaneprázdněno výrobou vojenských uniforem, takže jakékoliv zjednodušení bylo vítáno.

 

Dalším průkopníkem v nošení punčocháčů se stal ve 40. letech vynález Nylonu. Do té doby používané hedvábí bylo na příděl a tento levný a trvanlivý materiál ho plně nahradil. Od té doby patří punčochové zboží k běžným produktům denní potřeby každé ženy.

Od roku 1970 se s tímto zbožím značně experimentovalo a nejen design punčocháčů tak prošel divokým obdobím. Kultovní legíny vznikly právě v 80. letech.

Díky moderním metodám tisku a tkaní a inovacemi v používaném materiálu, které jsou za poslední desetiletí k dispozici je punčochové zboží výborným artiklem pro zajímavý a kreativní design. Dnes jsou punčocháče a punčochové zboží považovány za perfektní doplněk, který ozvláštní nebo doplní jakýkoliv kousek oblečení.